Alan Pardew

Alan Pardew to angielski menadżer i były piłkarz urodzony 18 lipca 1961, prowadzący obecnie Crystal Palace, drużyny do której trafił 3 stycznia 2015 roku.

Największe osiągnięcia Pardwa to dojście dwukrotnie do finału Pucharu Anglii, raz jako gracz Crystal Palace w 1990 roku i raz jako trener West Ham United w 2006 roku, w jednym i drugim przypadku Pucharu Anglii nie udało się osiągnąć. Jako menadżer Newcastle United, Pardew zdobył tytuł Menadżera sezonu Premier League.

Alan Pardew kariera piłkarska

Pardew swoją karierę rozpoczynał w amatorskich drużynach Whyteleafe a następnie Epsom & Ewell, podczas gdy na co dzień pracował jako szklarz. Po pewnym czasie zrezygnował z gry w piłkę na sześć miesiący jednak powrócił ponownie, tym razem do drużyny Corinthian Casuals, następnie występował w Dulwich Hamlet i Yeovil Town. W 1987 roku Pardew przeniósł się do Crystal Palace, drużyny która występowała wtedy w Football League Second Division, zawodnik kosztował wtedy 7,500 funtów. W 1989 roku pomógł awansować drużynie Crystal do First Division a rok później zdobył zwycięskiego gola w półfinale Pucharu Anglii, dzięki czemu drużyna Crystal wygrała 4:3 i pierwszy raz w historii klubu zagrała w finale tych rozgrywek.

W 1991 roku Pardew przeniósł się do Charlton Athletic i w sezonie 1992/1993 z dorobkiem 10 goli został najlepszym strzelcem swojej drużyny. W 1995 roku Alan został wypożyczony do Tottenhamu z którym uczestniczył w Pucharze Intertoto. Po zakończeniu sezonu przeniósł się do Barnet gdzie został zawodnikiem oraz trenerem który pomagał menadżerowi, którym był Bullivant. W 1997 roku gdy Bullivant przeniósł się do Reading zabrał ze sobą Pardewa który został trenerem rezerw.

Alan Pardew kariera trenerska

Swoją karierę trenerską Pardew zaczynał w Reading, początkowo w 1997 roku jako trener rezerw a w 1998 roku jako następca Bullivanta. Debiut przy prowadzeniu pierwszej drużyny Reading zaliczył 21 marca 1998 roku podczas przegranego przez jego drużynę spotkania z Huddersfield Town.

Podczas pięcioletniej przygody w Reading, Alan zyskiwał uznanie wśród menadżerów, po awansie z Reading do Division One doszedł do fazy Play-off w której przegrał z Wolverhampton. W sezonie 2003/2004 West Ham United zadawał zapytania do Reading w sprawie pozyskania Pardewa jednak klub odmówił, jednak już w kolejnym sezonie Alan sam zrezygnował i przeniósł się do West Ham.

Z nową drużyną wywalczył on awans do Premier League a nastepnie w sezonie 2005/2006 doprowadził West Ham na dziewiąte miejsce w najwyższej klasie rozgrywek oraz dotarł do finału Pucharu Anglii gdzie przegrał z Liverpoolem w rzutach karnych. 11 grudnia 2006 roku Pardew został zwolniony z west Ham po porażce 4:0 z Boltonem.

Zaledwie dwa tygodnie później został już menadżerem Charlton Athletic, drużynę przejął w Premier League na 19 miejscu z dorobkiem 12 punktów, utrzymać drużyny nie udało się. Kolejny sezon w Charlton to zaledwie 11 miejsce, 22 listopada 2008 roku ostatecznie za porozumieniem stron Alan odszedłz klubu.

Kolejny klub to Southampton do którego trafił 17 lipca 2009 roku, z drużyną wygrał Football League Trophy, pokonując w finale Carlisie United, dając tym samym klubowi pierwsze trofeum od 1976 roku. Pomimo trofeum, pięć miesięcy później Pardew został zwolniony.

Kolejna przygoda to prowadzenie Newcastle United od 6 grudnia 2010 rok. W nowym klubie doczekał się tytułu Menadżera Roku Premier League.

Kolejnym klubem którym zajął się Alan Pardew jest Crystal Palace, do którego trafił 2 stycznia 2015 roku. W pierwszym meczu Alan poprowadził Crystal do zwycięstwa nad Dover Athletic 4:0 w trzeciej rundzie pucharu Anglii, pierszym pojedynkiem ligowym w nowym klubie był pojedynek Crystal Palace – Tottenham, który wygrała jego ekipa 2:1.